Jak poznat seriózního poskytovatele nebankovních půjček ve třech krocích?

Pokud budete potřebovat peníze navíc a rozhodnete se požádat o nebankovní půjčku, musíte se mít na pozoru. Když se necháte zlákat a strhnout jen šikovně nastavenou reklamou, tvrdě narazíte a vše může skončit i návštěvou exekutora ve vašem domě. Férového poskytovatele poznáte podle 3 základních znaků, všechny si snadno zjistíte online.

Licence od ČNB je povinná

Podvodné a nespolehlivé firmy v posledních letech doslova zaplavovaly český trh s nebankovními půjčkami. Stovky lidí se nechaly zlákat a poté se dostaly do vážných problémů kvůli vysokým poplatkům. Mnoho z nich skončilo i u exekutora. Vláda se rozhodla zasáhnout a vytvořila novelu zákona o spotřebitelském úvěru (více zde), která v ČR platí od prosince 2016. Díky této novele došlo k omezení poskytovatelů nebankovních půjček. Nově totiž musí prokázat kapitál ve výši 20 000 000 Kč a získat licenci od ČNB. Jestli firma licenci má, zjistíte na webu ČNB. K dispozici jsou Seznamy regulovaných a registrovaných subjektů finančního trhu, poskytovatele vyhledáte podle IČ, jména firmy aj.

Dobrovolné členství v APNÚ

V březnu 2014 byla v ČR založena Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů (APNÚ). Jedná se o dobrovolné sdružení firem, které poskytují krátkodobé půjčky. Mají společný cíl, a sice docílit toho, aby rychlé půjčky fungovaly pro klienty opravdu jako pomoc. Asociace má svůj vlastní kodex, který je závazný pro všechny členy. Nově si firmy vytvořily registr údajů o platební morálce klientů. Slouží jako pomoc pro klienty, díky sdílenému registru se snižuje riziko, že by spadli do dluhové pasti.

Na zkoušku půjčka zdarma

Jednou ze zakládajících společností APNÚ patří Via SMS s.r.o., která působí také ve Švédsku, Španělsku, Polsku nebo Litvě. Její půjčky do výplaty jsou také důkazem serióznosti. Každý si totiž může půjčit až 8000 Kč na 30 dní zdarma, takže si principy nebankovního půjčování vyzkouší bez dalších výdajů.

 

Mohlo by se vám líbit...