Stavební spoření

Stavební spoření je určeno všem fyzickým osobám, a to včetně cizinců. Často jej zakládají rodiče pro své děti, jakožto finanční jistotu pro studium či jiné plánované náklady. Dále si jej nejčastěji pořizují i mladí lidé a celkově osoby v produktivním věku, pokud si chtějí společně se stavebním spořením i výhodný úvěr. Tento úvěr je vhodný zejména chceme-li si pořídit vlastní bydlení a nebo zrekonstruovat to stávající.

Stavební spoření je velmi výhodné, neboť kromě našich příspěvků nám na něj přispívá i stát a celková částka je pak hodnocena i poměrně výhodným úrokem. Přestože stát dotace výrazně snížil, stavební spoření zůstává nadále jedním z nejvýhodnějších spoření na finančním trhu. Spoření probíhá v několika fázích, uzavřením smlouvy si sjednáme, kolik jsme ochotni měsíčně nebo ročně do stavebního spoření spořit a zda chceme využít i možnosti mimořádných vkladů. Budeme-li na stavební spoření přispívat včas a ve sjednaných částkách, splníme tak první podmínku pro získání výhodného úvěru.

Abychom mohli využít všech výhod stavebního spoření, musíme spořit alespoň 24měsíců. U většiny poskytovatelů je také možné po naspoření již 40% cílové částky z vlastních peněz, těmi se rozumí peněžní vklady, dotace od státu a úroky z úspor, zažádat o úvěr ze stavebního spoření ve výši až 60% cílové částky.

Před uzavřením smlouvy bychom si měli pečlivě prostudovat všechny souvislosti, stavební spoření by mělo splňovat naše požadavky a mělo by nám mít sestaveno „na míru“. Kromě smluvních podmínek bychom se měli zajímat i o pořadník, podle kterého se spoření a úvěry vyplácí i o možnosti odstoupení od smlouvy a případné sankce.

Mohlo by se vám líbit...